لیست محصولات

Divider Image
سیستم آنالایزر (Analyzer System) تکنولوژی های جدید ما را قادر ساخته اند به صورت پیوسته بتوانیم پارامترهای آب و فاضلاب را اندازه گیری کنیم. به طور کلی فرآیندهای تولید آب و یا تصفیه فاضلاب به نحوی طراحی میگردند که در هر مرحله با افزایش و یا کاهش برخی پارامترهای کیفی همراه خواهند بود.
حالت نمایش

آنالایزر آب

آنالایزر آب یکی از دستگاه های بسیار مهم برای صنایعی است که از آب استفاده می کنند. حتی تصفیه خانه ها و دیگر بخش هایی نیز که با آب سروکار دارند باید دستگاه آنالایزر آب را تهیه کنند تا بتوانند از کیفیت آب مصرفی خود آگاه شوند. این دستگاه ها بسته به مدل هایی که دارند می توانند اطلاعات مختلفی را در خصوص آب مورد بررسی به شما بدهند. در ادامه در خصوص نحوه کار و کاربرد های دستگاه آنالایزر آب بیشتر توضیح خواهیم داد.

آنالایزر آب برای بررسی کیفیت آب و مواد موجود در آن مورد استفاده قرار می گیرد. آب استفاده های بسیار گسترده ای دارد و با توجه به ماهیت خود می تواند مواد مختلفی را در خود جای دهد و اصلا از نظر ظاهری و رنگ و بو نیز چیزی را نشان ندهد. پیش از استفاده از آب برای کار های حساس حتما باید با استفاده از دستگاه آنالایزر آب املاح موجود و شرایط آب را بررسی کرد تا در صورت مناسب بودن شرایط از آب موجود استفاده کرد. در ادامه در خصوص نحوه عملکرد دستگاه آنالایزر آب و همچنین انواع و کاربرد های آن بیشتر توضیح خواهیم داد.دستگاه آنالایزر آب چیست؟

استفاده از آب در صنایع مختلف معمولا امری اجتناب ناپذیر است. هر صنعتی متناسب با پروسه تولید خود آب را استفاده می کند و به همین ترتیب آب در طی این عملیات بهره برداری به مواد مختلف آلوده می شود. نوع و میزان آلودگی آب صنایع در مورد هر صنعت متفاوت است. بعنوان مثال فاضلاب صنایع لبنی که حاوی مقادیر زیادی آلاینده های بیولوژیکی است با فاضلاب صنایع فلزی با غلظت بالای آلاینده های شیمیایی متفاوت است. بنابراین انتخاب پارامتر مناسب در درجه اول برای پایش وضعیت خروجی پساب کارخانه الزامی است. در گام بعد باید محدوده اندازه گیری مورد نظر با احتساب وضعیت کلی فرآیندهای صنعت مورد نظر تعیین گردد. علاوه بر این موارد در نصب آنالایزر آب و فاضلاب شرایط محیطی محل نصب و امکانات مورد نیاز نصب نظیر برق و پوشش شبکه های مختلف انتقال اطلاعات تعیین کننده است. صنایع مختلف در دسته های گوناگون نظیر صنایع نساجی، لبنی، داروسازی، بسته بندی، کاغذ سازی، غذایی، تفریحی، فلزی، اتومبیل سازی و غیره دسته بندی می شوند. اما بطور کلی گروه بندی آلاینده های این صنایع در قالب آلاینده های شیمیایی، بیولوژیکی و خواص فیزیکوشیمیایی تقسیم بندی خواهند شد.

آنالایزر آب و فاضلاب در مدل ها و متد های مختلف در دنیا وجود دارند. هر متد دارای مزایا و معایب مخصوص بخود است که در موقع طراحی آنالایزر آب و فاضلاب در نظر گرفته شود. معمولا هدف از نصب ایستگاه پایش آنلاین (آنالایزر آب و فاضلاب) در درجه اول اطلاع از روند کلی کیفیت آب و فاضلاب است و لزوما تجهیزات اندازه گیری آنلاین نیاز به نمونه برداری و انجام آزمایش های دقیق را منتفی میکند. اما میتواند تعداد حضور آزمایشگاه در محل را در زمان مورد نیاز تشخیص داد و در صورتیکه وضعیت آلاینده های خروجی تغییر چندانی نکرده باشند نیازی به نمونه برداری نخواهد بود. روش های مختلفی برای نصب این سیستم ها علاوه بر متد های گوناگون آنالیز آب وجود دارد.

بنابراین از مدل های مختلف آنالایزر آب برای بررسی کیفیت آب ورودی و همچنین آب خروجی استفاده می شود. در ادامه در خصوص انواع آنالایزر آب توضیح خواهیم داد.انواع آنالایزر آب

آنالایزر آب مستغرق. در آنالایزر آب و فاضلاب استغراقی یا in-situ ، سنسور های اندازه گیری کننده املاح موجود در آب همه بصورت مستقیم در داخل آب قرار داده می شوند. به همین دلیل برای آنالایزر آب و فاضلاب نصب شده با سیستم های مستغرق باید سنسور با جنس بدنه مقاوم و شوینده های اتوماتیک مناسب تعبیه شود تا عملکرد سنسور ها دچار مشکل نشود و بتوانند در تمامی زمان ها بهترین اطلاعات را دریافت کرده و تحویل دهند.

آنالایزر آب استخراجی. در مدل های استخراجی یا extractive نمونه آب پس از پمپ شدن به کابینت حاوی سنسور های مختلف فرستاده می شود تا مورد آنالیز قرار گیرد. عمولا آنالایزر آب مدل استخراجی در صنایع آب آشامیدنی استفاده می شود که دارای ذرات معلق و کدورت کمتری هستند و فشار کمتری را به سنسور ها وارد می کنند.

کاربرد های آنالایزر آببررسی آب آشامیدنی. یکی از مهم ترین کار هایی که باید در ایستگاه های تصفیه آب انجام شود بررسی آب است. در تمامی مراحل تصفیه آب، باید با استفاده از دستگاه آنالایزر آب میزان خلوص آب به دقت اندازه گیری شود. بدین ترتیب میتوان برنامه ریزی کرد که آب موجود به چه مقدار تصفیه بیشتر نیاز دارد و بدین ترتیب عملیات را چگونه ادامه داد.

بررسی آب ورودی صنایع. صنایع مختلف نیز باید آب ورودی به سیستم و دستگاه های خود را بررسی کنند. دستگاه ها نمی توانند از آب دارای ناخالصی در سیستم های خود استفاده کنند زیرا ممکن است این ناخالصی موجب خوردگی قطعات و اخلال در کار سیستم شود. به همین دلیل صنایع تمامی آب ورودی خود را با استفاده از دستگاه های قدرتمند آنالایزر آب مورد بررسی قرار می دهند.

بررسی فاضلاب خروجی صنایع. یکی از مهم ترین مراحل بررسی آب در هنگام دفع آب صنایع مختلف است. صنایع باید بدانند آب با چه میزان ناخالصی و سم را وارد طبیعت می کنند. این میزان عددی مشخص دارد و در صورتی که آب آلودگی بیشتر از استاندارد داشته باشد نباید بدون تصفیه و پاکسازی به عنوان فاضلاب دفع شود. صنایع با استفاده از دستگاه های آنالایزر آب به شکل آنلاین آب خروجی را بررسی کرده و در صورت بالا رفتن ناخالصی از خروج آن جلوگیری به عمل می آورند.

نکاتی در خصوص استفاده از آنالایزر آب

آنالایزر آب سیستم حساسی است و سنسور های حساسی نیز دارد. در هنگام استفاده از این دستگاه حتما به نحوه استفاده از آن توجه کنید و همچنین در موارد اعلام شده اقدام به تمیز کردن و بررسی کامل سنسور کنید.

این دستگاه ها در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند که هر کدام برای وظیفه ای خاص طراحی شده اند. در هنگام تهیه دستگاه آنالایزر آب به نیاز خود توجه کرده و بهترین گزینه موجود را انتخاب کنید تا بتوانید بهترین بهره وری را از دستگاه دریافت کنید.

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید بخوانید:

نحوه عملکرد کلر زن

دوزینگ پمپ و انواع آن

سیستم تصفیه آب صنعتی چیست؟

پمپ دنده ای و کارکردهای آن

پمپ روغن داغ و مزایای آن

کاربرد پمپ بشکه کش در صنعت

بهترین نوع پمپ تخلیه بشکه

منابع:

منبع اول

منبع دوم

منبع سوم

برای مشاهده ادامه متن کلیک کنید
برای بستن کلیک کنید